Církev se zapojila do projektu Adopce významných hrobů

V červenci tohoto roku vyhlásila Správa pražských hřbitovů akci s názvem „Adopce významných hrobů“. Do projektu adopce jsou zařazeny hroby významných osobností, ke kterým se nikdo nehlásí a které chátrají. Pokud se k hrobu nikdo nepřihlásí, bude zrušen a místo znovu prodáno. K hrobu se může přihlásit především rodina, dále pak organizace nebo i soukromá osoba. Mezi hroby zařazenými do projektu jsou hroby dvou evangelických kazatelů Jana Karafiáta a Jana Blahoslava Kozáka.

Jan Karafiát byl evangelický farář známý i sekulární veřejnosti jako autor knihy Broučci. Svá autorská práva na tuto knihu odkázal Českobratrské církvi evangelické, která díky tomu mohla finančně podporovat vydání Bible i církevních tisků. Hrob Jana Karafiáta na pražských Vinohradech je stále živým pietním místem, lidé k němu chodí, kladou květiny, drobné dárečky apod.

Vedle hrobu Jana Karafiáta je v programu adopce hrobů významných osobností zařazen také hrob dalšího evangelíka a původně kazatele, jehož činnost přesáhla hranice evangelické církve, Jana Blahoslava Kozáka. V českém kontextu je považován za jednoho z významných českých filosofů 20. století. Jeho hrob leží na hřbitově na Malvazinkách.

Do nejnutnějších nákladů na opravy a poplatků za hrobová místa církev investovala řádově desítky tisíc korun.