Prusinovice - Bystřice pod Hostýnem

O Prusinovicích je první zmínka z roku 1349. V roce 1521 se rozhodl Jan Vilém Prusinovský z Víckova přivést bratrské kazatele, aby kázali v místním kostele sv. Kateřiny. V kostele jsou cenné náhrobky Prusinovských z Víckova. Z tohoto rodu pocházel také vůdce valašského povstání Jan Adam z Víckova.

Po bitvě na Bílé hoře bylo jmění Prusinovských konfiskováno a střídali se na něm různí majitelé. Jakmile byl vyhlášen Toleranční patent, přihlásili se lidé nejprve k augsburskému, později, v roce 1789, k reformovanému vyznání. Toleranční modlitebna byla postavena v devadesátých letech 18. století. Sloužila do roku 1848, kdy byl položen základní kámen k novému kostelu. Stavba novoklasicistního kostela se čtyřbokou věží byla dokončena v roce 1856. Za deset let přibyly v kostele varhany a později došlo k dalším vnitřním úpravám.

Fara byla od začátku vlhká a nevhodná k bydlení. Nová fara byla postavena v roce 1954 a slouží s některými úpravami do dnešní doby. Ke sboru v Prusinovicích patří kazatelská stanice v Bystřici pod Hostýnem, kde je vybudováno pěkné rekreační středisko Sola Gratia.

Kromě možností rekreace se v něm konají různé kurzy a setkání mládeže. K nejpopulárnějším patří akce pořádané církevním kantorem hudby Českobratrské církve evangelické (ČCE).