Olomouc a Olomoucký kraj

Olomoucký kraj leží v severovýchodní části České republiky. Jeho rozloha je 5 267 kilometrů čtverečních. V pěti okresech (Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk a Jeseník) žije skoro 650 000 obyvatel. Okres Jeseník spadá severozápadní částí do českého Slezska. Hranice Olomouckého kraje tvoří na severu státní hranice s Dolnoslezským a Opolským vojvodstvím v Polsku, na východě leží Moravskoslezský kraj, na jihovýchodě Zlínský, na jihozápadě Jihomoravský a na západě Pardubický kraj.

Olomouc a Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je krajem přírodních krás. V severní části leží Hrubý a Nízký Jeseník s rozsáhlou Chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) Jeseníky. Ty jsou společné jak Olomouckému, tak Moravskoslezskému kraji. Po jejich hřebenu kdysi vedla stará hranice mezi Moravou a Slezskem. Zde najdeme také společnou nejvyšší horu obou krajů Praděd (1 492 m). Půvabné jsou Rychlebské hory zcela na severu, turisty dosud příliš nenavštěvované. Přitom v Javorníku je krásný zámek Jánský vrch a nedaleká Travná bývala místem setkávání mladých lidí. Vyhledávané jsou též lázně Jeseník a Dolní Lipová. Úrodnou Hanou v oblasti střední Moravy chrání z východu Drahanská vrchovina.

Od severu k jihu protéká Olomouckým krajem řeka Morava. CHKO, kde její tok vytváří zajímavé meandry, se jmenuje Litovelské Pomoraví. U Troubek, známých z ničivých povodní v nedávných letech, se do Moravy vlévá Bečva a pak již řeka Olomoucký kraj opouští. Malá část kraje na severovýchodě patří k povodí řeky Odry.

Kromě zemědělské Hané jsou v jednotlivých městech Olomouckého kraje
různá průmyslová centra. Sama krajská metropole Olomouc je významným průmyslovým střediskem. Není třeba připomínat, že v Olomouckém kraji najdeme kromě cenných přírodních památek mnoho zajímavých měst, hradů či zámků s bohatou historií. Bouzov, Helfštýn, Plumlov nebo Velké Losiny a mnoho dalších, významné lázně, zachovalé folklorní oblasti jako vesnická památková rezervace Příkazy nebo Kojetín s Jízdou králů…

Českobratrská církev evangelická (ČCE) má v Olomouckém kraji 10
farních sborů – navštívíme Olomouc, Přerov, Šumperk a Hrabovou. Každé místo má svůj zajímavý příběh, spojený s historií města, jehož je součástí.